F.A.Q.Frequently Asked Questions

Bebekucakları ile ilgili püf noktaları

"Doğru bebekucağı"nı nasıl seçeceğim?

Almanya kökenli uluslararası bebekuşanma okulu ClauWi’nin öneri sıralaması şöyle:

 1. bebekuşakları,
 2. halkalı bebekucakları,
 3. asya tipi ve sonrasında
 4. ergonomik (bebekle birlikte büyüyebilen) kanguru.

İLK 8 AY İÇİN NOT:Bebeğinizin en hassas ve kucaklanmaya en muhtaç olduğu zaman doğum sonrası. Bu dönemde bebekuşağı ya da halkalı bebekucağı (1,2) seçmeniz, bizim naçizane tavsiyemiz. Böylece hassas tek kat kumaş dışında hiç bir şey bebeğinizin sırtını kavramaz.

Bebeğiniz kendi kendine yattığı yerden oturmaya geçebiliyorsa (yaklaşık +8 ay) listemizdeki her  ürünü tam bir iç rahatlığı ile kullanabilirsiniz. 10 kg’yi geçtiğinde, belinizi saran bir bebekucağı (1,3,4) uzun kucaklamalar için şart!

Geriye  (bağlama-halka ayarı-tokalama hakkındaki) kişisel tercihleriniz ile bütçenize ve kişisel zevkinize uygun bir bebekucağı seçmek kalıyor.

Hangi tür bebekucağında rahat edeceğinizi anlamanın en güvenilir yolu, denemek. Mağaza çalışanları kullanımlara ve avantaj/dezavantajlara hakim olmak durumunda olmadıklarından, tam randımanlı deneme için profesyonel bebekuşanma danışmanlarına başvurabilirsiniz.

Esnek bebekuşağı mı, halkalı bebekucağı mı?

Uluslararası sertifikalı bir ClauWi danışmanı olarak Çiğem G.D. size enine ve boyuna esnemeyen, bebeğinizi hassasça sarıp onun şeklini alan, sonra da o şekilde de kalabilen taşıyıcıları öneriyor.

Esnek bebekuşakları hem kullanım süresi uzadıkça hem de her adımınızda esner, bebeğin yeterince desteklenememesine, yığılmasına yol açar. Kumaş yapısı bir örgü kazağı andırdığından (penyeler dokuma değil, örgüdür) kumaşın kenarları ve ortasında dahi gerilim farklı dağılır. Takarken çok aşırı sıkmaya çalışmadıkça esneyecektir. Aşırı sıkmak ise hem takan için zor, hem de bebek için rahatsızdır.

Asıl yumuşacık ve hassas olma hali, bebeği istediği pozisyonda sağlamca tutabilmektir. Doğru pozisyonda, yeterli sıkılıkta ve güvenilir kavramayı halkalı bebekucağı ile (ve “Doğru taşıyıcı hangisi?” sorumuzdaki listedeki tüm taşıyıcılarla) yapabilirsiniz.

halkalı bebekucağımı nasıl kullanacağım?

Kullanım videomuzu iyice inceleyin, bebeksiz şekilde bol bol deneyip elinizi alıştırın. Daha sonra www.kuzo.com.tr adresinden alınan her bebekucağı için verdiğimiz 20 dakikalık online desteği talep edin. Böylece ClauWi bebekuşanma danışmanı Çiğdem G.D. ile 20 dakikada ürün kılavuzundakiı tanıtıma değil, kullanımınızın olgunlaşması içinyönendirmelerle geçirebilirsiniz.

Bebeğim taşıyıcıda durmuyor. Ne yapabilirim?

Eğer bebeğiniz yeni aldığınız bebekucağına henüz alışmadıysa, öncelikle siz yeni bebekucağınıza alıştınız mı, bunu gözden geçirmeliyiz.

 • Taşıyıcıyı etraflıca incelediniz mi?
 • Ayarlarını -bebeğinizi kucağınıza almadan) kendinize ve bebeğinize göre yaptınız mı?
 • Kullanmaya alışmak için bir konu mankeni kullanarak (5 lt’lik  su şişesi, yastık, büyücek bir oyuncak bebek vb.) bolca takıp, ayar yapmayı iyice çalışıp; kolayca, neredeyse düşünmeden takıp konu mankenini yerleştirip, sonra geri çıkarabilmeyi öğrendiniz mi?
 • Bebeğiniz bebekucağını ilk defa onu yerleştireceğiniz zaman görmesin. Siz kullanımı çözdükten sonra biraz da bebeğinizin önünde boş/mankenli/büyük kardeşli  denemeler yapmak iyi olacaktır.

Eğer tüm bu aşamalar tamamsa, işte o zaman sıra bebekle denemekte 🙂

 1. Bebeğiniz tok ve keyifli ilken deneyin.
 2. Öncelikle siz sakin ve keyifli olun, unutmayın ki duygularınızı bebeğinizden gizleyemezsiniz  🙂
 3. Bebeğinizi bebekucağına yerleştirirken sevdiğiniz bir ninni ya da şarkıyı mırıldanın, hafifçe salının.
 4. Eğer tam yerleşemeden mızlanmaya başlamışsa ve 3. madde onu sakinleştiremiyorsa, hızlanma isyana dönüşmeden ÖNCE yerleştirmeye biraz ara verip sadece onunla ilgilenin, öpün, okşayın, güldürün. Önce güvende olduğuna ikna olsun 😉
 5. Yerleştirmeyi bitirince ve bir ayna yardımıyla her şeyin yolunda olduğundan çabucak emin olduktan sonra, gezintiye çıkın. Dışarıda ya da belki hazır hissetmiyorsanız balkonda ya da sadece evde. Sadece bebeğinizle ilgilenerek, ona etrafı gösterip anlatın. Bebekuşanma olayının güzelliğine ilk andan ikna olabilsin.

Olur ya, ilk bir kaç denemede isyana geçişi engelleyemediniz. isyanın çok yükselmesine müsaade etmeyin, denemey, sonlandırın. O unutana kadar (4-5 gün)  siz tek çalışıp, her neyde arlandıysanız gözden geçirin.  Sonra bebeğiniz de siz de keyifliyken, en baştan başlayın.
Yine de zorlanıyorsanız, bebekuşanma deneyimi olan birinden destek almak çok işe yarayacaktır.  Sevdiğiniz ve güvendiğiniz deneyimli bir ebeveyn, eğer o yoksa bir bebekuşanma danışmanı bu aşamada hayatınızı güzelleştirecektir!

Alış-veriş konuları

Beden değişimi gerekli. Ne yapmalıyım?

Sipariş numaranızı iletişim sayfamızdan yollayın. Uygun bedende ürün edinebilmeniz için gerekli adımları size aktaralım.

Beden değişimlerinden kargo masrafları alıcıya aittir.

Aldığım üründe "üretim hatası" var. Ne yapmalıyım?

Lütfen ilk olarak aldığınız ürünündeki üretim hatasını fotoğraflayarak sipariş bilgilerinizle iletişim sayfamızdan bize ulaşın. Sapasağlam bir ürün edinmeniz için gerekli adımları size aktaralım.

"Cayma hakkı" kullanmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Cayma hakkı süresi ilgili ticaret kanunlarında 14 gündür; teslim alma ve geri gönderim için kargoya teslim etme arasında 14 takvim gününden fazla süre geçemez. Geri gönderim kargosu, bizden kargo kodu istemeniz şartı ile ücretsizdir. Eğer ürünü bedava kargo seçeceği ile aldıysanız, ilk gönderim kargo bedeli ürün tutarından düşülerek kalan bakiye tarafınıza iade edilecektir.

Cayma hakkı kapsamına giren ürünlerin aksesuarları, ambalajı ve varsa hediyeleri eksiksiz, kullanılmamış, zarar görmemiş ve tekrar satılmasına engel bir duruma uğramamış olarak iade edilmelidir.

Sipariş numarasını ve iade etmek istediğiniz ürün bilgisini iletişim sayfamızdan bize yollayın. Sonraki adımlar ile ilgili sizi yönlendireceğiz.