Hikayemiz 2009 yılında kuzo kurucusu Çiğdem G.D.’nin kızına hamileyken “babywearing”i ilk defa duymasıyla başladı.

İlk halkalı bebekuşaklarını ve asya tipi taşıyıcısını kendisi dikti. ilk ayın sonunda bebeğini kuşanabilmeye başlamıştı.

Bebeklerin “bacak arasından asılı” yahut “yatağa mahkum” değil rahatça kucakta kalmaları; bu sırada ebeveynlerin de hayatlarına rahatça devam edebilmelerinin önemini biliyordu.

Öğrenme sürecinde, bilimsel ispatlı olan “ilk yıllardaki bakımın insanın tüm varlığını nasıl belirlediğini” gördünce, işler ciddileşti. “Dünyayı kurtarmak” isteyen Çiğdem G.D. , bebeklerin kucakta büyütülmesini yaygınlaştırmaya gönül verdi.

2010 yılında adımız,
2011 yılında ilk logomuz hazırdı.

2012 yılında bebekleri kucaklama yardımcıları için “bebekucağı” ismini geliştirdik; çünkü erkekler de bu işe dahil olmalıydı.

2014 yılında firma resmi kuruluşu, kendi markamızla halkalı bebekucağı üretimine başladık; “babywearing” için “bebekuşanma” Türkçe tabirini geliştirip kulanmaya başladık.

2016 yılında e-mağazamız  www.kuzo.com.tr adresinde açıldı. Sitemizde halkalı bebekucaklarımız dışında güvenilir yerli üreticilerin taşıyıcı çeşitleri; bunların yanında yıkanır bebek bezi ve kadın pedleri, zehirsiz bebek tekstili, organik kozmetik ve temizlik ürünleri, evde temizlik malzemeleri yapımı için gerekenler de vardı!  Eylül ayında Çiğdem G.D. Alman Bebekuşanma Okulu ClauWi‘nin düzenlediği Türkiye’deki  ilk babywearing danışmanlığı eğitimine katıldı, bebekuşanma bilgilerini üstlendiği sorumluluğa uygun ciddiyette bir kaynaktan edinmeye başladı.Türkiye’nin ilk adil ticaret platformu www.good4trust.org üreticilerinden olduk.

2017 yılından beri www.kuzo.com.tr adresimizde e-mağazamız yanında, kendi ürettiğimiz içerikleri paylaştığımız bir blog bölümümüz var.

2018 yılından itibaren doğrudan üreticiden gönderim ile çalışmaya başladık. Böylece karbon ayak izimizi küçülttük.

2019 geldiğinde Dünya çocukları yöneticilere ses duyurmak için her cuma okullardan sokağa çıkınca, Kuzo’nun beyni ve kalbi Çiğdem G.D. de yerel yönetimlerin doğaya saygılı çözümlere odaklanmasına yoğunlaştı.

2020 ile iklim krizi ile uzun süredir kapıda olup, COVID-19 salgınıyla iyice ciddileşip yakınlaşan gıda krizini önelemeye dair aktif çalışmak üzere, Kuzo’nun resmi varlığına son vermeye karar verdik. Kurucu Çiğdem G.D. stoklarımızdaki Kuzo bebekucaklarını kullanıcılarına ulaştırmaya devam edecek.

Adana STKları Doğaya Saygılı Belediyecilik Protokolü'nü imzaya sunarken.

Adana STKları “Doğaya Saygılı Belediyecilik Protokolü”nü imzaya sunarken; Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay ile (Kasım 2019)