Çamaşır sodası (Sodyum Karbonat): Sodyum bikarbonatın kuvvetli alternatifidir. Daha alkali, dolayısıyla daha kostiktir. Çıplak elle dokunulmaması ve solunmaması tavsiye edilir. Mide yoluyla alınması durumunda sindirim sistemini tahriş eder. Yağa karşı etkilidir. Koku gidericidir. Sudaki kireci etkisiz hale getirdiği için çamaşır beyazlatmada kullanılır. Zehirsizdir ve biyobirikimli değildir. Bazı diş macunlarında bile düşük dozlarda kullanılır. Alüminyum ve fiberglas (cam elyafı) yüzeylerde kullanılmamalıdır.

Temizlik ihtiyaçlarınızı kendiniz yapmak için gereken mineraller Kuzo'da

Karbonat (Sodyum Bikarbonat): Karbonat adıyla bilinir. Yüksek ısının altında sodyum karbonata (çamaşır sodası) dönüşür. Tuzlu bir tadı vardır. Suda çözünür. Hafif bir antiseptik, dezenfektan ve antifungaldir (biyopestisittir). Alkali olduğundan, asitleri nötralize eder. Aynı sebeple koku gidericidir (deodoranlarda, çamaşır yıkamada, giderlerde, çöp öğütücülerde ve hayvan idrarını temizlemede kullanılabilir). Doğal bir yangın söndürücüdür. Banyoda, kaşınan cildi yatıştırır. Mutfakta hamur kabartmada, tıpta antasit olarak kullanılır. Diş macunlarında, plakla savaşmaya ve dişleri beyazlatmaya yarar. Şampuan yapımında kullanılabilir. Hafif aşındırıcı olduğu için iyi bir ovma tozudur. Suyla macun haline getirilip bekletildiğinde dibi tutmuş tencereleri, fincanlardaki çay-kahve lekelerini temizler, gümüş parlatır. Alüminyumun üzerindeki oksit tabakasını bozduğu için bu metalle kullanımı tavsiye edilmez.

Boraks:  Beyaz, toz halinde bir mineraldir. Borik asit, sodyum borat, sodyum tetraborat ve disodyum tetraborat gibi isimlerle de anılır. Bunların içinde boron denen bir madde bulunur. Pestisit (böcek, mantar ve ot öldürür) olduğu için, doğal bir koruyucudur. Fazla aşındırıcı olmayan bir temizleyici, koku giderici ve leke çıkarıcıdır. Suyu yumuşatır. Porseleni çizmeden temizler. Temizlik ve kişisel bakım ürünlerinde, bazı pişik kremlerinde ve Play Doh gibi çocuklara yönelik macunumsu ürünlerin içinde karşımıza çıkabilir. Losyonlara kıvam verir; emülsifiye edicidir; tahriş olan cildi yatıştırır. Çamaşır makinelerine ve tesisata zarar vermez. Gözleri ve solunum yollarını tahriş edebilir. Çok yüksek dozlarda zehirlidir. Borik asit üreten fabrikalarda çalışan erkeklerin sperm sayısında düşüş gözlenmiş; düzenli olarak yüksek dozda boraks veya borik asite maruz kalan erkek fare ve köpeklerde testis atrofisi görülmüştür. Yine çok yüksek dozda boraksın plasentadan geçerek fetüsün kemik gelişimini ve doğum ağırlığını olumsuz etkilediği bulunmuştur. Ev yapımı tariflerde kullanılan boraks miktarı bu sınırların çok altında olsa da, Avrupa ve Kanada’da, 3 yaşın altındaki çocuklara yönelik cilt bakım ürünlerinde kullanımı kısıtlanmıştır.

( Yukarıdaki detaylı bilgiler için Zehirsiz Ev‘e teşekkür ediyoruz! 🙂

Limon tuzu (Sitrik asit) :  Neredeyse tüm canlı hücrelerinde doğal olarak bulunur. Meyve ve sebzelerdeki ekşi tadı veren bileşendir. İnsan hücresinde de enerji üretimi sırasında sentezlenen bileşiklerden biridir. Kitlesel üretime geçilmeden önce, limon başta olmak üzere Citrus ailesi (narenciye) suyu mayalandırılması ile doğal olarak elde edilmiştir. Bu yöntem çok uğraştırıcı olduğundan, zamanla şeker pancarı melası ile beslenen maya mantarlarının gerçekleştirdiği mayalanma (fermantasyon) sonucunda insan eliyle sentezine başlanmıştır (sentetik!). Üretim kalitesi, ürünün “zararlı” olup olmamasını doğrudan belirler. Ancak hassasiyetle kontrol edilen girdi ve süreçlerle, saflık sağlanabilir-. Gıda sektöründe en yaygın kullanılan koruyuculardandır. Evsel olarak da reçel, marmelat, şurup, turşu, salamura yapımından temizliğe kadar oldukça yaygın biçimde kullanılır. Koruyucu, tat verici, sebze meyvelerin kararmasını engelleyici, temizlikte ise asit olmasından kaynaklı kireç ve yağları çözücü ve temizleyici özelliktedir. Gıda maddeleri hazırlığında 1 gram limon tuzu yerine 1 limonun suyunu kullanılabilir. Nadiren alerjik reaksiyonlar görülebilir. Kansere neden olmaz, yüksek miktarda olmadıkça insan sağlığına ve doğaya zararı yoktur. Temas halinde gözleri, miktarına bağlı olarak cildi tahriş edebilir. Toz halindeyse veya sıcak su eriyiğinin buharı solunursa solunum yollarını tahriş edebilir.