Not: Yazının özgün kaynağı kuzobebekucagi.com‘dan alıntıdır.

Sağlık çalışanları bebeklerin dokunuldukça büyüdükleri konusunda hemfikirler. Bu konuda pek çok araştırma yapılıp üzerine çokça kitaplar yazılmış durumda.

Artık modern dünyada da bebek gelişiminin ilk evresini 18 ay olarak temel alan, “dokuz ay içeride, dokuz ay dışarıda” kabulü çokça duyulur oldu.

Bebeği kuşanmak bakım verenin ellerinin serbestliğine ve dolayısı ile hayata katılmaya devam etmesine imkan verirken, bebek için hayati olan dokunuşların sürekliliğini de sağladığı için çok, çok önemli.

 

Aşağıda genel olarak bebekuşanmayı anlattık.
Sadece halkalı bebekucaklarına özel olumlu yönleri merak ediyorsanız burada.

Mutlu bebeklerden mutlu yetişkinlere:

 • Dünya kültürlerinin çoğunda zaten bebekuşanma hayatın bir parçası. Bir bedenin içinden çıkan yavrunun dünyaya uyum sağlarken yumuşak bir geçişe olan ihtiyacını anlayabilme bilgeliğin korumuşlar. Bu kültürlerde bebeklerin gün içerisindeki ağlama süresi ortalamaları dakikalarla ölçülüyor.
 • “Bebektir, ağlar”
  “Ağlasın, ciğerleri güçlenir”
  “Kucağa alışırsa bir daha asla ayıramazsın!” …
  gibi kabulleri olan modern kültürlerde ise ortalama gündelik ağlama süreleri saatlerle ölçülüyor.
  Sayısal değer meraklılarına yönelik bilgi: modern toplumlardaki hiç kuşanılmayan ve  günde 3 saat kuşanılan bebeklerin ağlama oranlarını karşılaştıran bir araştıma gösteriyor ki,  günlük toplam 3 saat kuşanılan bebekler dahi gün genelinde %43, akşam saatleri özelinde ise %54 daha az ağlıyorlar.
 • Modern psikolojinin uzun yıllar süren araştırmalarla da desteklediği bir “bağlanma modelleri” kuramı var. Bu kurama göre hayat içerisindeki tutumumuz hayatımızın ilk yıllarından belirleniyor.
  İhtiyaçları zamanında giderilen, temel bağ kurduğu insanlarla sevgi ve güvene dayalı iyi bir iletişimleri olan bebekler, “güvenli” bağlanabiliyorlar. Kendilerini ve dünyayı olumlu algılıyor, özgüvenleri ve sorunlara çözümcül yaklaşma yetenekleri yüksek oluyor. Yakın ilişkiler kurabiliyor, bu sırada özerkliklerini de koruyabilen insanlar haline geliyorlar.
 • Bebeğin kaderinin tüm sorumluluğunu anneye yıkmayıp, temel bakım verenin/verenlerin VE bebeğin içine büyüdüğü tüm yakın ilişkilerin sevgi ve güven dolu olması için uğraşanlara buradan selam gönderiyoruz!

Sağlıklı bebekler:

 • Kuşanılan bebekler doğum öncesindeki gibi büyüğünün kokusu, nefesi, nabzı ve hareketlerine uyum sağlayarak kendilerininkini düzenleme fırsatı buluyorlar. Miniklerin vücut ısıları, nefesleri ve nabızları daha düzenli oluyor; kuşanılmayan bebeklere oranla daha hızlı kilo alıyorlar.
 • Düzenli vücut fonksiyonları, iyi beslenme, derdi anlaşılma ve bol sevgi derken; bağışıklık sistemi daha güçlü oluyor ve hastalanma oranları çok daha düşük gerçekleşiyor.
 • Denge hisleri ile  oturma ve yürüme becerileri, erişinliklerinde de etkili olacak şekilde daha ileri düzeyde gelişiyor.
 • Bir yatak ya da koltuktan tavanı seyretmek yerine dünyayı büyüklerle deneyimleyen bebeklerde zihinsel ve duygusal kapasite çok daha iyi gelişiyor. Böylece daha yüksek IQ değerleri,  çok daha dayanıklı ve olumlu duygu durumları olabiliyor.
 • Bebeklerde kalça çıkıklarını düzeltme için kullanılan aparatlar dizleri kalçadan yukarı, iki yana açarak sabitler; “M” pozisyonu / kurbağa oturuşu sağlar. Bu yüzden bu oturuşu sağlayabilen kucaklama yardımcılarına da “ergonomik taşıyıcılar” diyoruz.

Ebeveynler için kolaylık:

 • Bebekleri ne kadar seversek sevelim, en büyük sorunu genelde onları anlamak konusunda yaşarız. Bebeğimizi kuşandığımızda ise en ufak hareketlerini anlayabilmeyi öğrendiğimizden, verdikleri işaretler ağlama seviyesine gelmeden önce altlarını ıslattıklarını, acıktıklarını veya sıkıldıklarını anlayabiliyor, ihtiyaçlarını giderebiliyoruz.
 • Bu “dilinden anlama” hali tüm ebeveynler için bir kendine güven ve iç rahatlığı sağlıyor.
 • Bebek kuşanma hem annenin hem önceki gibi hayata katılımına, hem doğum ile aniden değişen bedenini yeniden “bebekle bir” hissetmesine, hem de dilinden anlamasına imkan vermesi dolayısı ile doğum sonrası depresyon riskini azaltıyor, olanı hafifletiyor.
 • Bebek kuşanan ebeveynlerin doğumdan önceki hayatlarında yaptıkları pek çok şeye doğumdan sonra da devam edebilmeleri yaşam kalitelerini yükseltirken, “kardeş kıskançlığı” oluşmasına zemin hazırlabilecek sebepleri de oldukça azaltıyor.

Sevgi dolu bakım verenler:

 • Bebeği kuşandıklarında anne-baba dışında, yakın akraba ya da bebek bakıcıları gibi bakım verenler de  yakınlığın sağladığı ayrıntılı etkileşim sayesinde onun dilinden daha iyi anlamayı öğreniyorlar.
 • Diğer bakım verenler  de bebeği kuşandıklarında , anne-baba ile deneyimlediği bu güven ve sevgi dolu kucaklaşmayı onlarla da paylaşmış olur. Böylece karşılıklı daha kolay alışma,anlaşma ve derin bir güven ilişkisi kurmaları kolaylaşır.

Kullanışlılık ve rahatlık:

 • Tüm bakım verenler bebeği kuşandıklarında hayatlarına rahatça devam edebilirler. Düzenleme, yemek hazırlama, temizlik, diğer çocuklarla ilgilenme, alış veriş, keyif gezintileri gibi tüm faaliyetlerini kolayca gerçekleştirebilirler.
 • Bebeklerini kuşananlar bebek arabaları ile gidilemeyecek yerlere rahatça gidebilir, ek bir aparat taşıma zorluğundan kurtulurlar.